ANAOKULU DANIŞMANLIĞI

Anasayfa / ANAOKULU DANIŞMANLIĞI
ANAOKULU DANIŞMANLIĞI

Anaokulunuz ”gugu” ile güvende !

Çocuklarda Okul Öncesi Eğitimin Önemi Büyük ! Peki ama Neden ?

 • Çocuklarda okul öncesi eğitimin önemi büyük ! Bir çocuk dünyaya geldiğinde tüm dünya anne ve babasıdır. Dünyasını oluşturan anne baba çocuğun hayatını ne kadar şekillendirir ve renklendirir ise çocuk da farklı deneyimler elde edip öğrenimi kolaylaşır. Çocuğun ilk yıllarında anne baba başrol olsa da bir süre sonra çocuğun gelişimi için yeterli olmamaya başlar. Bu durumda çocuğun artık dış dünyaya açılımı gerçekleşmelidir. Burada bahsettiğim dış dünyaya açılımın en önemli ayağı ise çocuğun okul öncesi eğitime başlamasıdır. Ev ile sınır olan yaşam çocuğun gelişimi için de sınırlayıcı olur! Yaşıtları ile farklı yaşantıları deneyimlemek hayatın denemesidir!
 • Çocuk bireyselleşme için dış dünyayı da keşfetmelidir! Sonuç olarak okul öncesi eğitim çocuğun bilişsel, sosyal , dil gelişimlerini desteklerken edinilen her olumlu ya da olumsuz deneyim çocuğu besleyecektir.
 • Ancak 0-6 yaş çocuğun psikolojik ve fizyolojik gelişimi için oldukça önemli ve temel bir yaş aralığıdır. Bu yaş aralığında ne kadar sağlam bir temel üzerine inşa edilirse çocuk ve ebeveyn bir arada sağlıklı bir gelişim sağlar. Bu nedenle ana okullarında psikolojik gözlem takip bu yaş grubunda hem ailenin , hem çocuğun ve  ruh sağlığı için önemlidir. İleri ki yıllara yatırım açısından da bu dönemde psikolojik gözlem , takip , aile görüşmeleri , psikolojik oyunlar oldukça önemlidir.

”GUGU” ANAOKULUNDA EBEVEYN VE ÇOCUK İÇİN NELERİ HEDEFLEMEKTE ?

 • Sorunları probleme dönüşmeden önlemek mümkün mü ? Bir sorun olmadan neler yapılabilir ? Erken çocukluk döneminde ; çocuklara ve ebeveynlere nasıl ulaşılır ? Koruyucu ve önleyici bir yöntem !
 • Erken çocukluk döneminde ebeveyn – çocuk iletişimi için ebeveyne farkındalık kazandırmak. Sadece çocuğa değil ebeveyne sosyal destek sağlamak !
 • Bu süreçte , ebeveyn ve çocuğun anaokulunda edinebilme ihtimali olan her olumsuz deneyimi olumluya çevirebilmek için ”Gugu” çocuğun gelişimi için yanında olacaktır. Sadece olumsuz bir deneyim yaşama ihtimaline karşı da değil. ”Gugu” koruyucu ruh sağlığı için de ebeveyn ve çocuğun yanında.

”GUGU” ANAOKULUNDA NELER YAPAR ?

 • Gugu sadece çocuk için değil. Anne babalar (ebeveynler) ve aynı zamanda ebeveyn çocuk ilişkisi , bağlanması , iletişim için de!  Gugu 3 koldan çalışıyor. Çünkü iyi bir ruh sağlığı için ; çocuğun , anne – babanın , çocuk ve anne babanın ruh sağlığı , iletişimi oldukça önemli.
 • Gugu Anaokulu Danışmanlığı Paketi ile ;
  1. ‘Gugu” ; Çocuklar için her ay çocukların ruh sağlığını iyileştirecek , koruyacak bir tema belirler. Onlara oyun yolu ile farkındalık kazandırır.
  2. ”Gugu” ; Çocukların gelişimsel takiplerini yapar.
  3. ”Gugu” ; Çocuk ve ebeveynler için oyun atölyeleri düzenler.
  4. ”Gugu” daha bir çok şeyi çocuk ve ebeveynlerin ruh sağlığını korumak için anaokulunda yapar. Anaokulunun koruyucu psikoloğu görevindedir. Sorunları probleme dönüşmeden önler !

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Destek Olmaya Hazırız!